Oszczędne i funkcjonalne kotły gazowe Buderus
Praktycznie wszyscy właściciele mieszkań i domów w naszym kraju, zwłaszcza tych dużych, dążą do maksymalnego zredukowania rachunków za ciepło. Zmianę pory roku odczuwa nie tylko ludzki organizm, lecz także portfel. A w nim ekspresowo „topnieją” wszelkie fundusze przeznaczone na ogrzewanie.
Kotły gazowe Buderus przeznaczone są dla tych, którzy mają stały dostęp do sieci gazu ziemnego, a jeśli nie – w każdej chwili mogą się do niej podłączyć. W przypadku gazu płynnego trzeba wygospodarować miejsce na magazyn z paliwem, co generuje dodatkowe koszty. Pierwsza opcja jest najczęściej stosowana w mieszkaniach (np. kamienicach) oraz domach przeznaczonych dla wieloosobowej rodziny. O podjęciu takiego wyboru decyduje łatwość obsługi regulatora temperatury, szybkie włączanie całej instalacji oraz zachowanie czystości w obrębie urządzenia. Podstawową wadą takiego rozwiązania jest pełne uzależnienie od miejscowego dostawcy gazu, który może podwyższyć ceny za m3 gazu. Natomiast ogromną zaletą jest fakt, iż rozliczamy się za paliwo dopiero po jego zużyciu, a nie przed – jak ma to miejsce przy zamawianiu płynnego gazu.
To, jak wydajny i produktywny jest kocioł gazowy, zależy przede wszystkim od wyposażenia oraz procesu spalania. Regulator w kotłach gazowych Buderus posiada opcję precyzyjnego ustawienia maksymalnej temperatury, a w wybranych modelach – pozwala na bezproblemową zmianę ilości paliwa, które ma być wykorzystane. Jeśli w trakcie pracy urządzenia powstaje tlenek węgla (potocznie określany jako „czad”), oznacza to, że gaz nie jest w 100% spalany, a część ciepła „ucieka” bezpowrotnie. Jakość instalacji gazowej Buderus jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia nawet po wielu latach nieprzerwanej pracy.

Na efektywność spalania gazu ziemnego mają wpływ jeszcze inne czynniki: skład gazu, jego wartość opałowa oraz ciśnienie w sieci zasilającej. Oprócz tego powinna zostać dostarczona odpowiednia ilość powietrza (ok. 10 m3 na 1 m3 gazu). Kotły Buderus mają otwartą lub zamkniętą komorę spalania. W pierwszym przypadku powietrze dostarczane jest bezpośrednio z otoczenia (pomieszczenia znajdującego się wokół kotła) do komory. W drugim - powietrze jest przekazywane z zewnątrz budynku za pomocą specjalnych przewodów:
- spalinowo - powietrznych
- osobnych dla powietrza oraz osobnych dla spalin
Ten typ urządzeń występuje w dwóch odmianach: stojącej i wiszącej, z czego kotły kondensacyjne zawsze mają za podstawę komorę zamkniętą. Jej główną zaletą jest wysoki stopień bezpieczeństwa dzięki zastosowaniu technologii nie pozwalającej na odwrócenie ciągu spalin. Gaz jest zasysany wprost z otwartych palenisk. Praktycznie do zera zostaje zredukowana możliwość szybkiego wychłodzenia powietrza we wnętrzu budynku przez nowo napływające, zimne z zewnątrz. Potencjał grzewczy znacznie wzrasta, kiedy temperatura powietrza przeznaczonego do spalania zostanie podwyższona (przez zastosowanie przewodów koncentrycznych).
Ze względu na konstrukcję wyróżnia się jednofunkcyjne i dwufunkcyjne piece gazowe. Dzięki tym pierwszym budynek ogrzewany jest przez tzw. centralne ogrzewanie, a zimna woda ocieplana jest przez wężownicę w specjalnym zasobniku. Działanie pieca podnosi w nim temperaturę, która jest rozprowadzana po C.O. Taki kocioł można łatwo podłączyć do ogrzewania podłogowego i C.W.U., systemu solarnego czy pompy ciepła za pomocą drugiej wężownicy. W tym przypadku będzie on pełnił jedynie funkcję dogrzewania, np. wtedy, gdy będą miesiące zimowe, a kolektor słoneczny nie otrzyma za dużo energii ze słońca). Poza tym opisana hybryda sprawi, że obniżą się rachunki za gaz. Kotły jednofunkcyjne nadają się przede wszystkim do dużych domów, posiadających przykładowo dwie łazienki albo dwie łazienki i salon do dłuższych kąpieli. Dzięki temu wszystkie osoby korzystające z wody mogą liczyć na to, że będzie miała oczekiwaną temperaturę. Z kolei piece dwufunkcyjne zapewniają wygodne ogrzewanie mieszkań i stosunkowo niewielkich domów jednorodzinnych. Przewidziane są modele, które można zamontować na ścianie. Co ważne – nie są kumulowane żadne rezerwy ciepłej wody w wyniku zastosowania technologii przepływowej – płacimy za tyle, ile naprawdę wyczerpiemy. Z reguły piece umieszcza się w kuchni albo łazience, czyli tam, gdzie zużycie wody jest najwyższe. Kotły gazowe Buderus należą do niezwykle efektywnych urządzeń grzewczych i są w stanie podnieść temperaturę wody w ciągu minuty o około 25oC. Można je ustawić na wykonywanie tylko jednego zadania – podgrzewania wody albo ocieplania pomieszczeń. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w miesiącach maj – wrzesień. Temperaturę koryguje się za pomocą regulatora kotłowego (termostatu) - przewodowego lub bezprzewodowego. Gdy w wybranym pomieszczeniu przewyższy ona ustawiony poziom, kocioł automatycznie się wyłączy. Oprócz podręcznego urządzenia sterującego trzeba sprawdzać temperaturę wody w piecu (musi być pod stałą naszą kontrolą). Za wysoka spowoduje szybkie wyłączenie systemu cieplnego zanim dom faktycznie się nagrzeje.