Pompy ciepła

Pompy ciepła to nowoczesna metoda dostarczania energii pozyskiwanej z otoczenia np. powietrza, wody czy gruntu do instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki odnawialnym źródłom, które nie generują emisji zanieczyszczeń, zastosowanie pompy ciepła uznawane jest za ekologiczny sposób ogrzewania budynku, z ograniczeniem kosztów. Urządzenie to stosowane jest całorocznie – zimą do ogrzewania, latem do chłodzenia pomieszczeń, dzięki temu inwestycja w pompę ciepła szybko się zwraca. Pompę ciepła można zastosować w domach, mieszkaniach, czy budynkach użytkowych. Co więcej nowoczesne pompy ciepła są trwałe, a właściwie eksploatowane i konserwowane wytrzymują stałą pracę przez wiele lat. Warto zauważyć, że koszty przeglądów są stosunkowo niskie.

Warto wspomnieć, że w ofercie dostępnych jest kilka rodzajów pomp ciepła i choć metoda działania pomp jest do siebie bardzo zbliżona, różnią się one od siebie źródłem, z którego czerpią energię. Każda pompa składa się z dwóch modułów. Zewnętrzny pobiera energię z wody, z gruntu lub z powietrza. Wewnętrzny konwertuje pozyskaną energię w energię cieplną i przekazuje ją do instalacji grzewczej. Centralne ogrzewanie rozprowadza ciepło po całym budynku. Pompę ciepła można również podłączyć do instalacji ogrzewania podłogowego lub instalacji c.w.u.

Warto zauważyć, że obsługa pompy ciepła nie wymaga szczególnych umiejętności technicznych, dlatego że panel sterowniczy jest przystosowany do łatwej współpracy z użytkownikiem. Wiele osób, które już zdecydowało się na instalację pompy ciepła w domu, mieszkaniu czy innym budynku użytkowym, zwraca również uwagę na cichą pracę pompy. Brak hałasu to także komfortowy atut. Ponadto pompy ciepła są nowoczesne i wykonywane z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu są niezawodne przez wiele lat. Wystarczy regularnie dokonywać przeglądów i zalecanych konserwacji. Wykonujemy prace serwisowe, dlatego nawiązując z nami współpracę klienci mogą liczyć na skuteczny serwis.


Wybór pompy ciepła ma wiele zalet także z uwagi na oszczędność i ekologiczność. Wykorzystanie energii odnawialnej do pozyskiwania ciepła oznacza znaczące obniżenie kosztów w porównaniu do innych metod grzewczych. Ponadto aspektem ekologicznym jest też brak wydzielania niebezpiecznych odpadów i zanieczyszczeń do atmosfery. Warto dodać, że oprócz niskich kosztów eksploatacji, także koszty przeglądów są porównawczo niewielkie w stosunku do innych instalacji grzewczych.

Rodzaje pomp ciepła

Możemy wyróżnić kilka rodzajów pomp ciepła dostępnych w ofercie. Różnią się one od siebie w zależności od źródła z jakiego czerpią energię. Wówczas budowa pełnej instalacji różni się od siebie, by przystosować moduły zewnętrzne do pobierania właściwego źródła. Najczęściej stosowane są trzy rodzaj pomp.

Gruntowe pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła mają ogromną zaletę w tym, że pobiera energię słoneczną z ziemi, a temperatura gruntu ma zwykle stałą wartość. Dzięki temu pompa może niezmiennie pracować cały rok. Co prawda montaż gruntowej pompy ciepła wymaga nieco większej inwestycji, z uwagi na to, że wymaga wykorzystania szerszej powierzchni wokół budynku. Nie zmienia to jednak tego, że takie rozwiązanie jest tanie i bardzo wydajne. Tak jak inne pompy ciepła, gruntowa nie emituje zanieczyszczeń.

Wodne pompy ciepła

Aby można było zainstalować wodną pompę ciepła potrzebne jest stałe źródło wody umieszczone w bliskim otoczeniu budynku. Jeżeli w pobliżu nie ma naturalnego źródła wody, wystarczy przygotować sztucznie studnię. Wodna pompa ciepła pobiera wodę ze źródła, pozyskuje z niej ciepło, a następnie odprowadza zimną. Zaletą takiej pompy ciepła jest możliwość jej pracy przez cały rok – jesienią i zimą dogrzewa budynek, a wiosną i latem chłodzi. Warto dodać, że wodna pompa ciepła umożliwia stałe ogrzewanie także tam, gdzie jest duże zapotrzebowania w obrębie jednego obiektu. Wybierając wodną pompę ciepła należy pamiętać, że zazwyczaj przy wykorzystaniu naturalnego źródła wody, konieczny będzie filtr, by nie zanieczyszczać pompy.

Powietrzne pompy ciepła

W przypadku powietrznej pompy ciepła energia pochodzi z powietrza atmosferycznego. Taka pompa dobrze sprawdzi się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i usługowych. Są one często wykorzystywane ze względu na cichą i praktycznie bezobsługową pracę. Warto zauważyć, że powietrzna pompa ciepła będzie działała bez względu na większość warunków pogodowych. Dodatkowe źródła ogrzewania będzie konieczne dla wsparcia powietrznej pompy tylko, gdy temperatura spadnie poniżej 5 stopni. Warto jednak ją wybrać ze względu na wydajność i ekonomiczność oraz brak generowania zanieczyszczeń.

Jak działa pompa ciepła?

Jak już ustaliliśmy, działanie pompy ciepła jest podobne, bez względu od źródła energii, z jakiego korzysta. W każdym rodzaju pompa ciepła składa się z dwóch modułów, stanowiących wspólnie jeden układ zamknięty. Moduł zewnętrzny pobiera energię ze źródła, ponieważ pompa sama nie wytwarza ciepła, a następnie przekazuje zebraną energię do modułu wewnętrznego. W zależności od tego, jakie jest to źródło, moduł ten jest dostosowywany do wybranego źródła. Z kolei zadaniem modułu wewnętrznego jest przekazanie ciepła do instalacji ogrzewania, poprzez którą ciepło zostanie rozprowadzone do całego budynku. Proces pozyskania ciepła zachodzi w momencie wymiany energii między jednostką zewnętrzną, a wewnętrzną. Zachodzą wówczas takie procesy jak transferowanie energii, redukcja ciśnienia oraz dostosowanie temperatury.

Pompa ciepła to oszczędność

Odnawialne źródła energii są dobre dla środowiska. Zastosowanie pompy ciepła to nie tylko ekologiczna metoda ocieplania, która nie wykorzystuje paliwa, czy gazu. Zastosowanie pompy ciepła jest oszczędnością także dla domowego budżetu. Nie wymaga budowy komina, a serwis i konserwacja są stosunkowo tanie w porównaniu do innych metod ogrzewania.

Zainteresowanych oszczędnościom dzięki pompie ciepła zapraszamy do kontaktu!

Buderus.com